RSS

Teine teema – Personaalsed õpikeskkonnad

11 okt.

Ülesanne

https://opikeskkonnad.wordpress.com/2015/09/22/teine-teema-personaalsed-opikeskkonnad/

Personaalne õpikeskkond on õppijat ümbritsev keskkond, mis on igal ühel erinev. Õppija loob oma eesmärkide püstitamiseks oma süsteemi, õppimist toetava keskkonna. Attwell  (2007) arvab, et personaalse õpikeskkond tugineb põhimõttel, et õppimine toimub erinevas kontekstis ja situatsioonis ning on soetud mitmete mõjutajatega. Õppimine on õppija poolt suunatav ja arenev protsess. Õppija valib endale sobivad vahendid ja materjalid ning loob endale sobiva ja meelepärase õpikeskkonna (Pata, Laanepere 2009). Personaalne õpikeskkond ei pea olema seotud vaid tehnoloogiaga ja sotsiaalse tarkvaraga. See võib olla igal pool ja igal kujul, muutuda ajas just nii, nagu õppijale kõige paremini sobib. Oluline on et õppija tunneb selles keskkonnas ennast hästi ja õppimine oleks kerge.

Minu praegune personaalne õpikeskkond erineb suuresti minu varasematest õpingutest. Kui varem toimus õppimine üldjuhul konspekti ja kirjandust lugedes ja koduseid ülesandeid vormistades, siis praegu on minu õppimisprotsess laiem. Minu jaoks on uus kogemus kaasõppijate kaasamine ja avalik koduste ülesannete esitamine. Pean tunnistama, et algul tundsin hirmu, kui mõtlesin, et pean avalikke postitusi tegema. Peast käis läbi mõte, et kas minu mõtted on ikka piisavalt õiged, piisavalt asjakohased ja head. Mis siis kui ma eksin? Õnneks pole ma siiani ühtegi negatiivset kommentaari saanud, kogu tagasiside on olnud toetav ja ideid juurde andev. Olen jõudnud arusaamale, et avalik koduse ülesande postitamine paneb mind rohkem mõtlema ja analüüsima, toimub pidev refleksioon.

Loomulikult on minu praeguse personaalse õpikeskkonna loomisel suurt rolli mänginud ka õppejõud ja erinevad ained. Kui õppejõul ei oleks konkreetseid ootusi, siis tõenäolislet ei oleks minu õpikeskkond praegu selline nagu ta on – erinevad õpihaldussüsteemid, blogid, koostöö kaasõppijatega jne. Ma lihtsalt ei oleks osanud seda selliseks luua, seetõttu olen arvamusel, et õpetaja peab mingil määral mõtlema läbi oma aine raames kuhu poole suunata õppijat, et saavutatakas soovitav õpitulemus ja õpikogemus.

Minu_õpikeskkond

Kasutasin oma õpikeskkonna visualiseerimiseks MindMeister  mõistekaardi lehte. Siin oli hea täiendada mõnda teemat või keskkonda ikooniga. Visualiseerisin oma õpikeskkonda läbi nelja teema, kõik teemad on omavahel seotud ja seetõttu ma seoste nooli ei lisanud. Kui eemaldaksin mõne osa oma kaardilt, oleks minu õpiprotsess poolik.

Kasutatatud kirjandus:

Väljataga, T., Pata, K., & Priidik, E. (2009). Õpikeskkonna kujundamine haridustehnoloogiliste vahenditega. K. Pata, & M. Laanpere (toim), Tiigriõpe: Haridustehnoloogia käsiraamat (lk 22–24). Tallinn: TLÜ informaatika instituut.

Attwell, G. (2007). Personal learning environments – the future of elearning. eLearning [ajaveebipostitus] Loetud aadressil http://www.openeducationeuropa.eu/en/article/Personal-Learning-Environments—the-future-of-eLearning%3F

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

 
 

Sildid:

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: